Zapisz się do newslettera
ZYSKAJ 10% RABATU
Potrzebujesz pomocy w doborze produktu?
Zadzwoń do nas po BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ! 576 961 338
15 zastosowań konopi, które mogą zmienić świat 2
15 zastosowań konopi, które mogą zmienić świat

Czy można zbawić świat produktami z konopi? To odważne stwierdzenie. Jednak naturalne zasoby Ziemi są ograniczone, a tworzywa sztuczne nie służą naszej planecie. Konopie są rośliną, która nie potrzebuje sztucznych nawozów, ani herbicydów. 

Zalety konopi od A do Z

Konopie są rozwiązanie dla wielu problemów współczesnego świata. Zrównoważony rozwój z zastosowaniem konopi może odmienić losy naszej Planety. 

Oto 15 zastosowań konopi, które mogą zmienić świat!

1. Energia - konopie jako surowiec na paliwo

Konopie są idealną rośliną energetyczną. W celu pozyskiwania paliwa (etanolu) uprawia się głównie kukurydzę.

Efektywność konopi na hektar przy pozyskiwaniu energii jest wyższa niż efektywność kukurydzy. Konopie nie potrzebują herbicydów i nawozów sztucznych oraz, w przeciwieństwie do kukurydzy, nie wyjaławiają gleby.

W przeciwieństwie do benzyny etanol spala się bez wydzielania substancji szkodliwych, takich jak siarka, które odpowiedzialne są za kwaśne deszcze oraz zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla.

Gdyby po ulicach jeździło więcej samochodów na olej konopny, powietrze byłoby czystsze, nie byłoby wojen o ropę naftową, a morza nie byłby nią zanieczyszczane. Zasoby ropy są ograniczone. 

Konopie są surowcem odnawialnym, mogą być uprawiane na ubogich ziemiach i w każdej sferze klimatycznej.

[product id="76, 129, 706"]

2. Konopie jako naturalny herbicyd (środek chwastobójczy)

Przy pomocy konopi można ograniczyć używanie toksycznych herbicydów, czyli środków, które chronią rośliny przed szkodliwymi chwastami. 

Herbicydy wytwarzane z konopi są naturalnym i przyjaznym dla środowiska sposobem ochrony roślin.

Konopie należą do najszybciej rosnących roślin, w dwa tygodnie mogą urosnąć o 75 cm!

Rośliny konopi rosną tak gęsto, że wypierają wszystkie chwasty. Chwasty nie dostają wystarczającej ilości światła i substancji odżywczych. Czasami konopie uprawiane są właśnie w tym celu. 

Rolnicy mogą się cieszyć: po zbiorach konopi ich gleba jest wolna od chwastów, a oni dostają lukratywny plon.

3. Włókna konopne jako płótna malarskie (i nie tylko!)

Konopie były dawniej przetwarzane na płótna. Najwięksi malarze wszechczasów - od Van Gogha do Remberta malowali swoje obrazy olejne na płótnach konopnych!

Ten materiał jest wyjątkowo wytrzymały. Wielu arcydzieł nie moglibyśmy obecnie podziwiać, gdyby podczas ich tworzenia użyto innego materiału.

Włókien konopnych używano także do produkcji lin na statkach oraz żagli. 

4. Konopie jako materiały izolacyjne i budowlane

Z konopi można wytworzyć idealny materiał izolacyjny do zastosowania w budownictwie. 

Miąższ konopi jest bogaty w celulozę i jest stosowany do izolacji ścian. Sztuczne włókna chemiczne mogą drażnić drogi oddechowe i skórę. Konopie są całkowicie nieszkodliwe. 

Z konopi wytwarza się tzw. beton konopny (hemp crete), który jest materiałem zapewniającym bardzo dobrą izolację. Jest to także wyjątkowy materiał budowlany. Z konopi można budować całe domy! Co ciekawe, kostka konopna jest ognioodporna. Zobacz jak reaguje na test ogniem:

5. Konopie jako materiał na papier

Nienasycona żądza papieru prowadzi do zagrożenia lasów. Połowa ilości wycinanych drzew służy do produkcji papieru.

Konopie zasiane na powierzchni 1ha dostarczają tyle samo celulozy, ile można uzyskać z hektara lasu. Papier z konopi jest poza tym o wiele bardziej wytrzymały niż ten z drewna. 

Na papierze konopnym wydrukowano Biblię Gutenberga oraz napisano amerykańską Deklarację Niepodległości. 

Już około 1000 roku przed naszą erą Chińczycy stosowali konopie do produkcji papieru. 

 


 


 

6. Pieluchy z konopi 

Istnieją pieluchy wykonane z włókien konopnych. Są to prawdopodobnie najlepsze pieluchy na świecie, ponieważ pochłaniają więcej wilgoci niż te wykonane z bawełny, a przy tym nie obciążają środowiska.

7. Konopie zwiększają żyzność gleby

Uprawa konopi to sposób na użyźnienie gleby na danym terenie.

,,The American Farm Bureau'', największe przedstawicielstwo rolnicze w USA, zaleciło przeprowadzenie badań ekonomicznego potencjału roślin konopi.

Okazało się, że na polach, na których przed uprawą kukurydzy zasiano konopie (przedplon), ilość zebranej kukurydzy podwoiła się!

8. Płyty pilśniowe z konopi

Z konopi można wytwarzać płyty pilśniowe. Przemysł samochodowy od dawna stosuje je w tym celu. 

Również włókna zawarte we włóknie szklanym można zastąpić konopiami.

Tak zwane ,,Grass Glass'' idealnie sprawdza się w łodziach, deskorolkach, snowboardzie, deskach surfingowych oraz jako tapicerka w samochodach.

Materiał jest przyjemny dla środowiska, nadaje się do recyklingu i jest trendy.

[product id="357, 636, 655"]

9. Podściółka dla zwierząt z konopi 

Konopie stanowią najlepszą ściółkę dla zwierząt ze względu na dużą pochłanialność wilgoci. 

W Europie konopie stosowane były w tym celu już od wieków. 

Angielska królowa dla swoich wartościowych koni stosuje jedynie miękką podściółkę z konopi.

10. Samochody zbudowane z konopi

Znany wytwórca samochodów, Henry Ford, w latach 30 przedstawił zadziwionej publice samochód wyprodukowany z konopi i innych roślin jednorocznych. Model nazywał się ,,grown from the soil'', czyli ,,powstały z ziemi''.

Ford wyprzedził swoją epokę, ponieważ już wtedy zrozumiał zależność: plastik pozyskuje się z ropy, a ropa uzależnia kraj od innych państw. 

Wszystkie plastikowe produkty mogą być zastąpione materiałami roślinnymi. 

Karoseria składa się z włókien konopnych, a samochód może być napędzany olejem konopnym. Tak działał model zaproponowany przez Forda.

Wraz z wejściem ,,Marihuana Tax Axt'' w roku 1937, wprowadzono zakaz uprawy i stosowania konopi, a prace nad samochodem nie wyszły poza stworzenie prototypu. 

Głównym sponsorem zakazu był wtedy koncern chemiczny ,,Dupont'', który stworzył właśnie dodatki do benzyny oraz sztuczny nylon na bazie oleju ziemnego.

W latach 1933-1934 koncern samochodowy Daimler-Benz przeprowadzał eksperymenty na samochodzie na bazie konopi. Przerwał jednak badania i prace nad samochodem, ponieważ konopie źle wpływały wtedy na wizerunek firmy.

Do głównych udziałowców przemysłu samochodowego w Niemczech zawsze należał przemysł naftowy, który oczywiście nie ma interesu w stworzeniu silnika na olej roślinny.

Wewnętrze wyposażenie samochodów składa się obecnie w dużej części z konopi.

Włókna konopne i len są stosowane jako kompozyt włókien naturalnych w dachu i obiciu drzwi obecnie produkowanych samochodów. Włókna konopne są odporne na rozrywanie, mocne, lekkie oraz ognioodporne.

11. Konopna odzież

Tekstylia z konopi są ,,na topie''. Wyglądają elegancko, są cieńsze i bardziej wytrzymałe niż te wykonane z bawełny oraz wyglądają podobnie jak ubrania z lnu czy dzikiego jedwabiu. 

Różnią się tym, że nie gniotą się tak bardzo. Nic dziwnego, że odzież konopna to pożądany kierunek przez wielu producentów ekologicznej odzieży. 

Weganie i wegetarianie często noszą konopną odzież. Pokazują przez to, że również w tej dziedzinie zwracają uwagę na zrównoważony rozwój i zdrowie planety.

 


 


 

 12. Zasłony prysznicowe

Plastikowe zasłony prysznicowe pod wpływem ciepła wydzielają trujące gazy. Na Węgrzech stworzono zasłony prysznicowe z włókien konopnych! 

Ładnie wyglądają, długo służą oraz są odporne na pleśń. 

13. Konopie jako zamiennik dla bawełny

Bawełna jest jedną z roślin uprawnych, które są najmniej przyjazne środowisku. 

Bawełna jest uprawiana na 3% najlepszych ziem uprawnych na świecie, zużywa się na nią jednak 26% wszystkich pestycydów. 

W USA około połowa wszystkich stosowanych pestycydów rolniczych rozpylana jest nad polami bawełny.

Uprawa ekologiczna nie stanowi przekonującej alternatywy, ponieważ zapotrzebowanie na wodę przy uprawie bawełny jest dużo wyższe niż potrzebne do uprawy konopi.

Skutkuje to obniżeniem poziomu wód oraz erozją gleby grożącą burzami piaskowymi. Wszystkie bawełniane tekstylia, torby, plecaki itd. można również wytworzyć z konopi.

Są one przy tym o wiele bardziej wytrzymałe. Było to normą przez tysiące lat. Pierwsze jeansy firmy Levi's były z konopi! 

Ubrania z konopi nie tylko są trwałe, ale przyjmują również wiele wilgoci, która jest szybko odparowywana oraz są odporne na zabrudzenia.

14. Konopie jako alternatywa dla cementu

Francuska firma ,,Isochanvre'' jako pierwsza opracowała i opatentowała alternatywę dla cementu na bazie konopi. 

We Francji wybudowała ponad 500 domów wykonanych głównie z konopi - od substancji budowlanej przez podłogi, aż po izolację.

Cement konopny jest tak samo mocny jak ten tradycyjny, ma jednak tę zaletę, że jest 7 razy lżejszy. Domy z konopi można znaleźć w całej Europie oraz Kanadzie. 

Gdyby konopie w większym stopniu były wykorzystywane przy budowie domów, środowisko zostałoby odciążone - mniej kopalni odkrywkowych niszczyłoby krajobraz.

Oto dom wybudowany całkowicie z konopi! Nie różni się niczym od zwyczajnego domu... A zalety konopi przewyższają walory betonu.

15. Konopie w żegludze morskiej

Żagle i lini na statkach należących do Wikingów i Fenicjan wykonywane były z konopi. 

Konopie przez setki lat były podstawą ich tworzenia. Arabowie jako pierwsi wynaleźli żagiel trójkątny i nazwali go ,,canefas'' od greckiego słowa ,,kannabis'' (czyli konopie). 

Bez żagli wykonanych z konopi nigdy nie doszłoby do odkrycia Nowego Świata.

 


 


 

 [product id="76, 129, 706"]

Komentarze do wpisu (2)

29 października 2020

Witam jestem zainteresowana uprawa konopi. Od czego musze zaczac, i z kim rozmawiac

18 września 2022

Dzięki za info myślę o zmianie płodozmianu pozdrawiam

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Obierz rabat 10% na pierwsze zakupy za zapis do newslettera!
KATEGORIE PRODUKTÓW
POPULARNE WPISY
INNI KUPILI RÓWNIEŻ:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl